IM02SH3R9K
Mfr.Part #
IM02SH3R9K
Description
FIXED IND 3.9UH 250MA 1 OHM TH
Q @ Freq :
45 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Max DC Current :
250mA
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Material - Core :
Iron
DC Resistance (DCR) :
1Ohm Max
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Diameter :
0.508 mm
Tolerance :
±10%
Inductance :
3.9μH
Packaging :
Tape and Reel
Lead Length :
36.575mm
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Packing Method :
TR
Datasheets
IM02SH3R9K
IM02SH3R9K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD