IM02SH3R9F
Mfr.Part #
IM02SH3R9F
Description
FIXED IND 3.9UH 250MA 1 OHM TH
Q @ Freq :
45 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
1Ohm Max
Lead Length :
36.575mm
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Inductance :
3.9μH
Type :
Molded
Lead Diameter :
0.508 mm
Max DC Current :
250mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Material - Core :
Iron
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Tolerance :
±1%
Datasheets
IM02SH3R9F
IM02SH3R9F datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD