IM02SH390J
Mfr.Part #
IM02SH390J
Description
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM TH
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel
Inductance :
39μH
DC Resistance (DCR) :
3.6Ohm Max
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
22MHz
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Max DC Current :
125mA
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Datasheets
IM02SH390J
IM02SH390J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD