IM02SH331J
Mfr.Part #
IM02SH331J
Description
FIXED IND 330UH 45MA 28 OHM TH
Material - Core :
Ferrite
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Packaging :
Tape and Reel
Lead Diameter :
0.508 mm
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
28Ohm Max
Mounting Type :
Through Hole
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Max DC Current :
45mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
330μH
Lead Length :
36.575mm
Datasheets
IM02SH331J
IM02SH331J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD