IM02SH330K
Mfr.Part #
IM02SH330K
Description
FIXED IND 33UH 130MA 3.4 OHM TH
DC Resistance (DCR) :
3.4Ohm Max
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max DC Current :
130mA
Lead Length :
36.575mm
Packing Method :
TR
Frequency - Self Resonant :
24MHz
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
JESD-609 Code :
e0
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.508 mm
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
33μH
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Datasheets
IM02SH330K
IM02SH330K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD