IM02RU5R6J
Mfr.Part #
IM02RU5R6J
Description
FIXED IND 5.6UH 185MA 1.8 OHM TH
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Max DC Current :
185mA
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm Max
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Frequency - Self Resonant :
65MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material - Core :
Iron
Inductance :
5.6μH
Datasheets
IM02RU5R6J
IM02RU5R6J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD