IM02RU561K
Mfr.Part #
IM02RU561K
Description
FIXED IND 560UH 35MA 46 OHM TH
Inductance :
560μH
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±10%
Max DC Current :
35mA
DC Current :
35mA
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
5MHz
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
DC Resistance (DCR) :
46Ohm Max
Test Frequency :
790kHz
Military Standard :
Not
Datasheets
IM02RU561K
IM02RU561K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD