IM02RU560K
Mfr.Part #
IM02RU560K
Description
FIXED IND 56UH 100MA 5.7 OHM TH
Frequency - Self Resonant :
18MHz
Tolerance :
±10%
Published :
Max DC Current :
100mA
DC Resistance (DCR) :
5.7Ohm Max
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
7 Weeks
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
2.5MHz
HTS Code :
DC Current :
100mA
Inductance :
56μH
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Datasheets
IM02RU560K
IM02RU560K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD