IM02RU270K
Mfr.Part #
IM02RU270K
Description
FIXED IND 27UH 135MA 3.5 OHM TH
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max DC Current :
135mA
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Material - Core :
Iron
Radiation Hardening :
No
Inductance :
27μH
Frequency - Self Resonant :
20MHz
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
DC Resistance (DCR) :
3.5Ohm Max
DC Current :
135mA
Axial
Test Frequency :
2.5MHz
Published :
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel
Factory Lead Time :
7 Weeks
Lead Diameter :
0.508 mm
Lead Length :
36.575mm
Military Standard :
Not
Datasheets
IM02RU270K
IM02RU270K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD