IM02RU1R5K
Mfr.Part #
IM02RU1R5K
Description
FIXED IND 1.5UH 535MA 220MOHM TH
Max DC Current :
535mA
Lead Length :
36.575mm
Test Frequency :
7.9MHz
Lead Diameter :
0.508 mm
HTS Code :
Shielding :
Unshielded
DC Current :
535mA
Inductance :
1.5μH
Frequency - Self Resonant :
140MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
28
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Military Standard :
Not
Material - Core :
Iron
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Type :
Molded
Packing Method :
TR
Q @ Freq :
28 @ 7.9MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Datasheets
IM02RU1R5K
IM02RU1R5K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD