IM02RU102J
Mfr.Part #
IM02RU102J
Description
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM TH
DC Resistance (DCR) :
72Ohm Max
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
28mA
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
1mH
Packaging :
Tape and Reel
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
3.4MHz
Radiation Hardening :
No
Datasheets
IM02RU102J
IM02RU102J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD