IM02EV221K
Mfr.Part #
IM02EV221K
Description
FIXED IND 220UH 52MA 21 OHM TH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Max DC Current :
52mA
Inductance :
220μH
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Ferrite
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
DC Resistance (DCR) :
21Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
9MHz
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
790kHz
Lead Diameter :
0.508 mm
Lead Length :
36.575mm
Shielding :
Unshielded
HTS Code :
DC Current :
52mA
Packaging :
Tape and Reel
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
Not
JESD-609 Code :
e2
Datasheets
IM02EV221K
IM02EV221K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD