IM02ER390K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IM02ER390K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
39μH
DC Resistance (DCR) :
3.6Ohm Max
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Lead Diameter :
0.508 mm
Surface Mount :
No
Published :
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
22MHz
Package / Case :
Axial
Shielding :
Unshielded
Packing Method :
TR
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Rated Current-Max :
0.125A
HTS Code :
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Test Frequency :
2.5MHz
Lead Length :
36.575mm
Series :
IM
Military Standard :
Not
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Functions :
1
DC Current :
125mA
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel
JESD-609 Code :
e2
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Datasheets
IM02ER390K
IM02ER390K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD