IM02ER221K
Mfr.Part #
IM02ER221K
Description
FIXED IND 220UH 52MA 21 OHM TH
Fixed Inductors
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.508 mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Terminal Shape :
Wire
Inductance :
220μH
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.79 MHZ
Series :
IM
Test Frequency :
790kHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
DC Current :
52mA
Tolerance :
±10%
Lead Length :
36.575mm
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Surface Mount :
No
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Max DC Current :
52mA
JESD-609 Code :
e2
Material - Core :
Ferrite
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
21Ohm Max
Datasheets
IM02ER221K
IM02ER221K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD