IM02EB2R7G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IM02EB2R7G
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.7UH 355MA 550MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Molded
DC Resistance (DCR) :
550mOhm Max
Tolerance :
±2%
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Radiation Hardening :
No
Inductance :
2.7μH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q @ Freq :
37 @ 7.9MHz
Max DC Current :
355mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
IM
Packaging :
Bulk
Material - Core :
Iron
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Mounting Type :
Through Hole
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
Axial
Datasheets
IM02EB2R7G
IM02EB2R7G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD