IM02BH221G
Mfr.Part #
IM02BH221G
Description
FIXED IND 220UH 52MA 21 OHM TH
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
21Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Max Operating Temperature :
105°C
Unshielded
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Not Applicable
Lead/Base Style :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
52mA
Package / Case :
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
Inductance :
220μH
Length :
6.6mm
Tolerance :
±2%
Max DC Current :
52mA
Datasheets
IM02BH221G
IM02BH221G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD