IM02BH160J
Mfr.Part #
IM02BH160J
Description
FIXED IND 16UH TH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Inductance :
16μH
Material - Core :
Iron
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Datasheets
IM02BH160J
IM02BH160J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD