ILC7083AIM5285X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ILC7083AIM5285X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Configuration :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
220μA
Output Type :
FIXED
Published :
Control Features :
Enable
Voltage - Input (Max) :
13V
Current - Output :
150mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
PSRR :
85dB ~ 60dB (1kHz ~ 1MHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 150mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Base Part Number :
ILC7083
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Supply (Max) :
280μA
Number of Regulators :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
ILC7083AIM5285X
onsemi ILC7083AIM5285X
Enable Fixed ILC7083 PMIC SC-74A, SOT-753
ILC7083AIM5285X Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a SC-74A, SOT-753 case. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~85°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 150mA are being output by it at the moment. Here's the basic part number for this IC regulator: ILC7083.