IL-WX-28SB-VF-A1-B-E1000E
Mfr.Part #
IL-WX-28SB-VF-A1-B-E1000E
Description
CONN RCPT 28POS 0.031 GOLD SMD
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Stack Height (Mating) :
4.5mm
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
0.5A
Insulation Height :
0.128 3.25mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Positions :
28
Row Spacing - Mating :
0.059 (1.50mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle
Applications :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Forked
Feature :
Board Guide, Solder Retention
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 28 Positions Forked