IL-WX-22PB-HF-B-E1000E
Mfr.Part #
IL-WX-22PB-HF-B-E1000E
Description
CONN HEADER SMD R/A 22POS 0.8MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.185 4.70mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Row Spacing - Mating :
0.059 (1.50mm)
Push-Pull
Orientation :
RIGHT ANGLE
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Connector Type :
Header
Current Rating (Amps) :
0.5A per Contact
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Shape :
Square
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
Number of Positions :
22
Solder
IL-WX Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Tin Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 22-Position Board to Board 0.185 4.70mm Height