IH05BQ101K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IH05BQ101K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Horizontal Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 7.5A 50 MOHM TH
Stock
255
In Stock :
255
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±10%
Termination :
Radial
Lead Pitch :
25.4mm
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Diameter :
21.844mm
Packaging :
Bulk
Military Standard :
Not
Width :
25.4mm
Series :
IH
Max DC Current :
7.5A
Material - Core :
Ferrite
Package / Case :
Radial, Horizontal Cylinder
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Test Frequency :
1kHz
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Saturation :
7A
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
2012
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
100μH
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
34.93mm
DC Current :
7.5A
Lead/Base Style :
Radial
Current Rating (Amps) :
7.5A
Size / Dimension :
0.860Diax1.375L 21.84mmx34.93mm
Datasheets
IH05BQ101K
IH05BQ101K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD