IFCB0402ER8N2S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IFCB0402ER8N2S
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 8.2NH 220MA 1.25OHM SM
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
1.25Ohm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
370μm
Series :
IFCB-0402
Max DC Current :
220mA
Depth :
550μm
DC Current :
220mA
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Width :
508μm
Composition :
Thin Film
Q @ Freq :
7 @ 100MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Supplier Device Package :
Test Frequency :
500MHz
Current Rating (Amps) :
220mA
Published :
Current Rating :
220mA
Inductance :
8.2nH
Tolerance :
±0.3nH
Shielding :
Unshielded
Length :
990.6μm
Mount :
Surface Mount
Type :
Thin Film
Max Operating Temperature :
85°C
Inductance Frequency - Test :
500MHz
Frequency - Self Resonant :
5.5GHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
IFCB0402ER8N2S
IFCB0402ER8N2S datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD