IFCB0402ER6N8S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IFCB0402ER6N8S
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8NH 260MA 1.05OHM SM
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
DC Current :
260mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Current Rating :
260mA
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Test Frequency :
500MHz
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Tolerance :
±0.3nH
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Q @ Freq :
7 @ 100MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
1.05Ohm Max
Depth :
550μm
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
260mA
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Published :
HTS Code :
Shielding :
No
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
IFCB-0402
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Height :
370μm
Type :
Thin Film
Inductance :
6.8nH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
IFCB0402ER6N8S
IFCB0402ER6N8S datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD