IDT72V7280L15BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IDT72V7280L15BB
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
256-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC FIFO 32768X36 15NS 256BGA
Manufacturer :
Product Category :
FIFOs Memory
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
FWFT Support :
yes
Packaging :
Tray
Current - Supply (Max) :
75mA
Expansion Type :
Depth, Width
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
Function :
SYNCHRONOUS
Access Time :
10ns
Base Part Number :
72V7280
Memory Size :
1.125M 16K x 72
Package / Case :
256-BBGA
Data Rate :
66.7MHz
Series :
72V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C
Bus Directional :
Uni-Directional
Datasheets
IDT72V7280L15BB
72V7280 FIFO memory IC 72V Series 1.125M 16K x 72 10ns
IDT72V7280L15BB Overview
This package is included in 256-BBGA .In terms of packaging, it comes in Tray cases.A memory of 1.125M 16K x 72 is available for storing applications and data on this FIFO chip.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3.15V~3.45V .The memory logic belongs to the series 72V .There is a FIFO's maximum operating supply current of 75mA .In addition, it is among the members of the 72V7280 family.
IDT72V7280L15BB Features
1.125M 16K x 72 memory size
72V series