IDT72V7240L10BB
Mfr.Part #
IDT72V7240L10BB
Package / Case
256-BBGA
Description
IC FIFO 2048X36 10NS 256BGA
Product Category :
FIFOs Memory
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Expansion Type :
Depth, Width
Mounting Type :
Surface Mount
Data Rate :
100MHz
Access Time :
6.5ns
Bus Directional :
Uni-Directional
Operating Temperature :
0°C~70°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Function :
SYNCHRONOUS
Package / Case :
256-BBGA
FWFT Support :
yes
Current - Supply (Max) :
75mA
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
Memory Size :
72K 1K x 72
Base Part Number :
72V7240
Series :
72V
Packaging :
Tray
Datasheets
IDT72V7240L10BB
72V7240 FIFO memory IC 72V Series 72K 1K x 72 6.5ns
IDT72V7240L10BB Overview
256-BBGA is a package that contains FIFO memory chip.The package comes in a case of Tray .There is a memory of 72K 1K x 72 available for storing data and applications.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.For operation, a voltage of 3.15V~3.45V is used.It is part of the 72V series of memory logics.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 75mA .The 72V7240 family of integers consists of this type.
IDT72V7240L10BB Features
72K 1K x 72 memory size
72V series