IDC5020ER331M
Mfr.Part #
IDC5020ER331M
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 330UH 600MA 1.02OHM SM
16 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.510Lx0.370W 12.95mmx9.40mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
330μH
Series :
IDC-5020
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Depth :
9.4mm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Case/Size Code :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max DC Current :
600mA
ECCN Code :
EAR99
Type :
Wirewound
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 13 INCH
Test Frequency :
100kHz
Height :
5.21mm
DC Resistance (DCR) :
1.02Ohm Max
Height Seated (Max) :
0.205 5.21mm
Current Rating :
600mA
Surface Mount
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
IDC5020ER331M
IDC5020ER331M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD