ICT-18C/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ICT-18C/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 18VWM 25.5VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Breakdown Voltage :
21.2 V
Product Status :
Active
Clamping Voltage :
25.5 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
RoHS :
N
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Series :
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-13
Product Type :
TVS Diodes
Capacitance @ Frequency :
Current Rating :
2 uA
Polarity :
Bidirectional
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Working Voltage :
18 V
Bidirectional Channels :
1
Packaging :
Reel
Power Line Protection :
No
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Microchip
Voltage - Breakdown (Min) :
21.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Termination Style :
Axial
Number of Channels :
1 Channel
Package / Case :
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.5V