ICE5LP4K-UWG20ITR50
Mfr.Part #
ICE5LP4K-UWG20ITR50
Package / Case
20-UFBGA, WLCSP
Description
IC FPGA 12 I/O 20WLCSP
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Logic Blocks (LABs) :
440
Max Operating Temperature :
100°C
Operating Supply Voltage :
1.26V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Package / Case :
20-UFBGA, WLCSP
Number of Pins :
20
Max Frequency :
25MHz
Series :
iCE40 Ultra™
Total RAM Bits :
Supplier Device Package :
20-WLCSP (1.71x2.06)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Logic Elements/Cells :
RAM Size :
10kB
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
Base Part Number :
ICE5LP4K
Number of I/O :
12
Number of LABs/CLBs :
440
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Memory Size :
80kB
Min Operating Temperature :
-40°C
Weight :
73.000022mg
1.26V V 80kB B FPGAs iCE40 Ultra™ Series 20-UFBGA, WLCSP
ICE5LP4K-UWG20ITR50 Overview
As part of the 20-UFBGA, WLCSP package, it is included. A total of 12 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 3520 logic elements/cells. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.14V~1.26V . It is a type of FPGA that belongs to the iCE40 Ultra™ series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tape & Reel (TR). This device has 81920 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number ICE5LP4K can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si10kBe of 10kB in order to ensure that the program will run normally. There are 20 pins on this device. The FPGA consists of 440 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.26V supply voltage. There is a maximum operating temperature of 100°C for this module. Fpga electronics is recommended that the operating temperature be higher than -40°C. There are 440 logic blocks (LABs) that make up the system's basic building block. A memory of 80kB is embedded in this FPGA module for storing data and programs. This FPGA can get as fast as 25MHz. This device package is supplied by 20-WLCSP (1.71x2.06).
ICE5LP4K-UWG20ITR50 Features
12 I/Os
Up to 81920 RAM bits
20 LABs/CLBs
100°C gates