ICE5LP2K-UWG20ITR50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ICE5LP2K-UWG20ITR50
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
20-UFBGA, WLCSP
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 12 I/O 20WLCSP
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Published :
Number of Logic Blocks (LABs) :
256
Base Part Number :
ICE5LP2K
Number of Pins :
20
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of I/O :
12
Series :
iCE40 Ultra™
Total RAM Bits :
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
RAM Size :
10kB
Max Operating Temperature :
100°C
Memory Size :
80kB
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
20-UFBGA, WLCSP
Operating Supply Voltage :
1.26V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
20-WLCSP (1.71x2.06)
Mount :
Surface Mount
Max Frequency :
25MHz
Number of LABs/CLBs :
256
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Logic Elements/Cells :
Weight :
73.000022mg
1.26V V 80kB B FPGAs iCE40 Ultra™ Series 20-UFBGA, WLCSP
ICE5LP2K-UWG20ITR50 Overview
In the package 20-UFBGA, WLCSP, this product is provided. A total of 12 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 2048 logic elements/cells. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the iCE40 Ultra™ series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tape & Reel (TR). Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 81920 bfpga electronics s of RAM. ICE5LP2K is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si10kBe of this FPGA module reaches 10kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 20 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 256 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.26V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This module can reach a maximum operating temperature of 100°C when operating at its maximum power. Fpga electronics is necessary to maintain an operating temperature higher than -40°C. 256 logic blocks (LABs) constitute its basic building block. There is a memory of 80kB embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 25MHz. As a supplier, 20-WLCSP (1.71x2.06) is responsible for the package of its devices.
ICE5LP2K-UWG20ITR50 Features
12 I/Os
Up to 81920 RAM bits
20 LABs/CLBs
100°C gates