ICD-A-100-CAN1-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ICD-A-100-CAN1-12
Manufacturer
Isabellenhütte
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
CURRENT SENSOR - ISA-SCALE DC CO
Manufacturer :
Isabellenhütte
Product Category :
Current Sensors
Number of Channels :
1
For Measuring :
DC
Linearity :
±0.1%
Product Status :
Active
Current - Supply (Max) :
50mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Current - Sensing :
±100A
Package :
Tray
Frequency :
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
ICD
Sensor Type :
CURRENT SENSOR
Accuracy :
±0.8%
Polarization :
Bidirectional
Voltage - Supply :
5.5V ~ 26V
Package / Case :
Module
Output :
CAN Bus
Response Time :
Sensitivity :
Datasheets
ICD-A-100-CAN1-12
ICD Series Current Sensor Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C ~ 105°C 5.5V ~ 26V - ±100A Accuracy-±0.8% Linearity-±0.1%
ICD-A-100-CAN1-12 Overview
In order to ensure safety, the current sensors are packaged in Module packages. In these current sensors, the maximum output current should be 50mA.
ICD-A-100-CAN1-12 Features
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Current Sensor
Supply Voltage: 5.5V ~ 26V
Frequency: -
Sensing Current: ±100A