IC51-1004-814-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IC51-1004-814-2
Manufacturer
Yamaichi Electronics
Description
100 PIN QFP, 0.65 MM
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Yamaichi Electronics
Product Category :
Socket Accessories
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
Body Breadth :
0.551 inch
Body Finish :
Brand :
Product Category :
IC and Component Sockets
Contact Style :
SINGLE PRONG
Mounting Style :
Straight
Body Material :
Polyethersulfone (PES), Glass Filled
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 170 C
Row Spacing :
Mating Contact Pitch :
0.026 inch
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Subcategory :
IC and Component Sockets
Features :
Number of Pins :
100
Product Status :
Active
Number of Positions :
100 Position
Type :
Chip Carrier
Product :
QFP Sockets
HTS Code :
Contact Plating :
Gold
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Contact Material :
BE-CU
Housing Material :
Polysulphone
Color :
Black
Device Type Used On :
QFP100
Accessory Type :
Chip Carrier
Series :
IC51
Number of Rows :
Package :
Box
Terminal Pitch :
1.2954 mm
Product Type :
Termination Type :
Solder
Base Product Number :
IC51-1004
Reach Compliance Code :
Unknown
Material Flammability Rating :
Termination Style :
SMD/SMT
Pitch :
0.65 mm
Number of Contacts :
100
For Use With/Related Products :
Device Socket Type :
IC SOCKET
Operating Temperature :
-40°C ~ 170°C