HZM6.2NB2TR-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HZM6.2NB2TR-E
Manufacturer
NEC Corporation
Description
ZENER DIODE, 6.2V, 0.2W
Manufacturer :
NEC Corporation
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Technology :
Zener
Voltage Tol-Max :
2.18%
Terminal Finish :
TIN BISMUTH
Product Status :
Active
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Working Test Current :
5 mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Polarity :
Unidirectional
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
0.2 W
Lead Free :
Lead Free
Configuration :
Single
HTS Code :
RoHS :
Non-Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
1 Week
JESD-609 Code :
e6
Brand Name :
Renesas
Subcategory :
Voltage Reference Diodes
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Terminals :
3
Pin Count :
3
Renesas Electronics Corporation
Qualification Status :
Not Qualified
Package :
Bulk
Series :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Datasheets
HZM6.2NB2TR-E
NEC Corporation HZM6.2NB2TR-E
ZENER DIODE ZENER
HZM6.2NB2TR-E Overview
2.18% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5 mA.
HZM6.2NB2TR-E Features
the working test voltage to 5 mA
minimal dynamic impedance is 5 mA