HZ15-1TA-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HZ15-1TA-E
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 15V 1W DO35
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
1 W
Package :
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15 V
Supplier Device Package :
DO-35
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 μA @ 11 V
Impedance (Max) (Zzt) :
10 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Series :
HZ
Tolerance :
±6%
Operating Temperature :
175°C (TJ)
Product Status :
Active
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheets
HZ15-1TA-E
Intersil (Renesas Electronics Corporation) HZ15-1TA-E
±6% 10 μA @ 11 V 175°C (TJ) DO-204AH, DO-35, Axial
HZ15-1TA-E Overview
A reverse leakage current of 10 μA @ 11 V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.
HZ15-1TA-E Features
reverse leakage current of 10 μA @ 11 V
10 μA @ 11 V is the maximum voltage (Tol)