HVG-100-15A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVG-100-15A
Manufacturer
MEAN WELL
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 13.5-17V 5A
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Number of Outputs :
1
Size / Dimension :
8.35Lx2.68W x 1.52 H 212.0mmx68.0mmx38.5mm
Mount :
Panel, Screw
Current - Output 1 :
5A
Voltage - Output 1 :
15V
Topology :
AC DC Converter
Voltage - Isolation :
3.75kV
Approval Agency :
cURus
Operating Temperature :
-40°C~90°C
Voltage - Rated :
679V
Voltage - Input (Max) :
528VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings :
IP65
Factory Lead Time :
15 Weeks
Type :
Constant Current, Voltage
Voltage - Output :
13.5V~17V
Weight :
1.179794kg
Efficiency :
89%
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
38.608mm
Number of Pins :
5
Max Input Current :
320mA
Package / Case :
100
Series :
HVG-100 (100W)
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Output Power :
75W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current :
5A
Max Output Power :
75W