HS25PE-10(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HS25PE-10(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
Keyed
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Published :
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Nickel
Number of Pins :
10
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
4A
Color :
Silver
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Nickel
Current Rating :
4A
Shell Size - Insert :
25
Feature :
Cable Clamp
Number of Positions :
10
Contact Finish - Mating :
Series :
HS
Packaging :
Bulk
Datasheets
HS25PE-10(71)
Hirose HS25PE-10(71)
Plug, Female Sockets Copper Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Nickel Nickel Bulk Keyed Threaded
HS25PE-10(71) Overview
Packaging is in the form of Plug, Female Sockets.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the HS Series.There are 10 pins on the device.Several benefits come from the Cable Clamp feature.There is a mounting hole at Free Hanging.
HS25PE-10(71) Features
HS series
HS25PE-10(71) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
HS25PE-10(71) Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER