HS151DR-84137120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HS151DR-84137120
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Hockey Puck with Heat Sink
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 50A 48-660V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Termination Style :
Screw Terminal
Published :
Max Operating Temperature :
80°C
Mount :
DIN Rail
Relay Type :
Relay
Termination :
Screw
Length :
45mm
Height :
141.5mm
Voltage - Input :
4V~32VDC
Package / Case :
Hockey Puck with Heat Sink
Depth :
81mm
Series :
HS
Load Current :
50A
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Packaging :
Bulk
Voltage - Load :
48V~660V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Min Operating Temperature :
-20°C
Throw Configuration :
SPST
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
DIN Rail
Output Type :
AC, Zero Cross
Datasheets
HS151DR-84137120
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V