HRS-2B-16-GA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HRS-2B-16-GA
Manufacturer
Adam Tech
Description
RECEPTACLE STRIP, 1.27MM, VERTIC
Stock
174
In Stock :
174
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Withdrawl Force-Min :
.556 N
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions Loaded :
All
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Body Length or Diameter :
0.4 inch
Insulation Height :
0.181 4.60mm
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Forked
Plating Thickness :
30μin
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insertion Force-Max :
1.668 N
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle
Body Breadth :
0.197 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Conductors :
ONE
Contact Shape :
RECTANGULAR
Packaging :
Tube
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Series :
HRS
Voltage - Rated :
250VAC
Number Of PCB Rows :
2
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Number of Positions :
16
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Depth :
0.181 inch
Mounting Type :
Through Hole
Style :
Board to Board
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
1A
Insulation Color :
Black
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Length - Termination :
0.118 inch
Number of Rows :
2
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
HRS-2B-16-GA
Adam Tech HRS-2B-16-GA
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Thermoplastic 16 Positions Forked