HR22-12TJD-20S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HR22-12TJD-20S
Manufacturer
Hirose
Description
CONN JACK FMALE 20POS SOLDER CUP
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Housing Material :
PBT
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Keyed
Voltage - Rated :
100VAC 140VDC
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
20
Series :
HR22
Insulation Material :
Plastic
Contact Gender :
FEMALE
Mount :
Bulkhead, Cable, Free Hanging, Front Side Nut, Panel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
DIN Conformance :
No
Backshell Material, Plating :
Acrylonitrile Butadiene Rubber (NBR)
Applications :
Industrial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material :
ZINC ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
20
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
2A
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Nickel
Empty Shell :
Connector Type :
Jack, Female Sockets
JESD-609 Code :
e3
Color :
Black, Silver
Filter Feature :
MIL Conformance :
Feature :
Backshell, Clamp
Shell Size - Insert :
12
Contact Finish - Mating :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Unshielded
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
HR22-12TJD-20S
Hirose HR22-12TJD-20S
Jack, Female Sockets Zinc Alloy Free Hanging (In-Line); Panel Mount 20 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk Keyed Threaded