HR0030VR50291BB1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HR0030VR50291BB1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Button
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5000PF 2.8KV Y5U NONSTND
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Voltage
Published :
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
-20% +50%
Series :
HR30
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated :
2800V 2.8kV
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.248 6.30mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric :
Y5U
Mount :
Screw
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
Y5U E
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
5000pF
Mounting Type :
Screw Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Button
Datasheets
HR0030VR50291BB1
HR30 5000pF 2800V 2.8kV Ceramic Capacitor -20% +50% Y5U E 1.181Dia 30.00mm -55°C~100°C High Voltage Screw Mount Button
HR0030VR50291BB1 Overview
Programs on this device are of 1.181Dia 30.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5U E being the highest temperature coefficient.
HR0030VR50291BB1 Features
a size/dimension of 1.181Dia 30.00mm