HPP845E131R5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HPP845E131R5
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
SENSOR HUMID/TEMP 3V I2C 3% SMD
Manufacturer :
Product Category :
Humidity, Moisture Sensors
Supplier Device Package :
6-DFN (3x3)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Interface :
I2C
Accuracy :
±3% RH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply :
1.5V~3.6V
Min Operating Temperature :
-40°C
Output Type :
I2C
Sensor Type :
Humidity, Temperature
Max Operating Temperature :
125°C
Output :
12b
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Humidity Range :
0 ~ 100% RH
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Max Supply Voltage :
3.6V
Height :
1.13mm
Series :
HTU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Supply Voltage :
1.5V