HOA2006-001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HOA2006-001
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
Module, PC Pins, Slot Type
Datasheet
Download
Description
SENSOR OPT REFLECTVE 12MM MODULE
Manufacturer :
Product Category :
Optical Sensors - Reflective - Logic Output
Mount :
Snap in, Through Hole
Sensing Object :
Kodak® Gray Card, White Paper
Min Supply Voltage (DC) :
4.5V
Sensing Method :
Reflective
Forward Voltage :
1.7V
Input Current :
20mA
Output Circuit Type :
Schmitt Trigger
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reverse Breakdown Voltage :
3V
Mounting Type :
Through Hole
Sensing Distance :
0.472 (12mm)
Max Supply Voltage (DC) :
12V
Forward Current :
50mA
Package / Case :
Module, PC Pins, Slot Type
Number of Channels :
1
Output Voltage :
2.4V
Rise Time :
60ns
Fall Time (Typ) :
15 ns
Feature :
Digital Output
Number of Pins :
5
Housing Material :
Polycarbonate
REACH SVHC :
Unknown
Output Configuration :
NPN - Open Collector
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Supply :
5V
Max Operating Temperature :
70°C
Operating Supply Voltage :
12V
Power Dissipation :
100mW
Propagation Delay :
5 μs
Published :
Reverse Voltage (DC) :
3V
Sensing Light :
Infrared
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Supply Current :
20mA
Nominal Supply Current :
20mA
Datasheets
HOA2006-001
Honeywell Sensing and Productivity Solutions HOA2006-001
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MICROSWITCH 1.5M
    CONN MICROSWITCH SPEED/POS
    FIBER OPTIC ACCESSORY
    FIBER OPTIC ACCESSORY
Catalog related products
  • Omron Automation
    SENSOR OPT REFL 1MM-5MM MODULE
  • Omron Automation
    SENSOR OPT REFLECT 5MM PCB MOUNT
    SENSOR OPT REFL 2MM-5MM MODULE