HO 80-NPW-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HO 80-NPW-0000
Manufacturer
LEM USA, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIGITAL OUTPUT OL PCB MT 80A
Manufacturer :
LEM USA, Inc.
Product Category :
Current Sensors
Number of Channels :
1
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Current - Sensing :
80A
For Measuring :
AC/DC
Package / Case :
Module
Mounting Type :
Through Hole
Output :
Ratiometric, Voltage
RoHS Status :
RoHS Compliant
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Polarization :
Bidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Supply (Max) :
31mA
Series :
HO-NPW
Linearity :
±0.5%
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
HO 80-NPW-0000
HO-NPW Series Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C~105°C TA 4.5V~5.5V 80A Linearity-±0.5%
HO 80-NPW-0000 Overview
A Module package is used to protect the current sensors from damage. It is recommended that these current sensors supply a maximum current of 31mA.
HO 80-NPW-0000 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~105°C TA
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 4.5V~5.5V
Sensing Current: 80A