HNC2-2.5S-15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HNC2-2.5S-15
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSG 15POS 2.50MM
Stock
95
In Stock :
95
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Pitch :
0.098 2.50mm
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Latch Lock
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Housing Material :
Polyamide
Contact Plating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
UL
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish - Mating :
MATTE TIN
Packaging :
Bulk
Operating Temperature (Max) :
85°C
Color :
Black
Contact Material :
Bronze
Number of Rows :
1
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Pbfree Code :
yes
Insulation Resistance :
1GOhm
Voltage - Rated :
250V
Current Rating :
500mA
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature (Min) :
-25°C
JESD-609 Code :
e3
Contact Type :
Female Socket
Number of Positions :
15
IEC Conformance :
Series :
HNC
Contact Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle
Datasheets
HNC2-2.5S-15
Hirose HNC2-2.5S-15
1 Rows Receptacle Bulk Black 15 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp HNC Polyamide