HNC2-2.5P-8DS(55)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HNC2-2.5P-8DS(55)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
Brass
Contact Length - Mating :
0.197 5.00mm
Style :
Board to Board or Cable
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Stack Height (Mating) :
15.5mm
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Overall Contact Length :
0.433 11.00mm
Series :
HNC
Contact Shape :
Square
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
8
Reach Compliance Code :
Unknown
Insulation Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shrouding :
Unshrouded
Number of Rows :
1
Voltage - Rated :
250V
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Insulation Height :
0.256 6.50mm
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Header
Datasheets
HNC2-2.5P-8DS(55)
HNC Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 8-Position Board to Board or Cable 0.256 6.50mm Height