HNC2-2.5P-5DSL(55)
Mfr.Part #
HNC2-2.5P-5DSL(55)
Description
CONN HEADER R/A 5POS 2.5MM
Contact Length - Mating :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
250V
Rated Current (Signal) :
3A
Insulation Color :
Black
IEC Conformance :
No
Square
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Polyamide (PA), Nylon
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Header
Body Length or Diameter :
0.787 inch
Body Depth :
0.269 inch
Durability :
30 Cycles
Brass
ECCN Code :
EAR99
Style :
Board to Board or Cable
Mixed Contacts :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Number of Positions :
5
Lead Free :
Lead Free
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
MIL Conformance :
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
HNC Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 5-Position Board to Board or Cable 0.169 4.30mm Height