HM0680810000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HM0680810000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 6POS TOP ENTRY 10MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current :
8A
Feature :
Interlocking (Side)
Housing Material :
Thermoplastic
Mating Orientation :
Vertical with Board
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Number of Levels :
1
Pitch :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Voltage :
250V
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Series :
HM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Wire Gauge :
12-28 AWG
Packaging :
Bulk
Color :
Gray
Positions Per Level :
6
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Datasheets
HM0680810000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek HM0680810000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:250V, Mounting Type:Through Hole, Press-Fit, HM0680810000G pinout, HM0680810000G datasheet PDF, HM0680810000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek HM0680810000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.394 10.00mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Press-Fit Vertical with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 12-28 AWG HM