HL1-HTM-AC100V-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HL1-HTM-AC100V-F
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 100V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Operate Voltage :
80VAC
Operate Time :
25ms
Must Release Voltage :
30VAC
Switching Voltage :
125VAC - Nom
Body Breadth :
20.6 mm
Packing Method :
Box
Pbfree Code :
yes
Coil Type :
Non Latching
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Voltage :
100VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Published :
Contact/Output Supply Type :
AC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Relay Action :
Momentary
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Power Consumption :
1.3W
Max Current Rating :
15A
Termination :
Quick Connect
Reference Standard :
CSA; UL
Body Length or Diameter :
43mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Physical Dimension :
43mm x 20.6mm x 34.4mm
Number of Pins :
5
Coil/Input Supply Type :
AC
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Throw Configuration :
SPDT
Coil Voltage (AC) :
100V
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Power :
1.2W
Series :
HL
Coil Current :
12mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
100
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 80 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 30 V
Body Height :
34.4mm