HIF6A-80DA-1.27DS(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HIF6A-80DA-1.27DS(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 80P 0.05 GOLD PCB R/A
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Shape :
Square
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Termination :
0.118 inch
Lead Free :
Lead Free
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Style :
Board to Board or Cable
Number of Conductors :
ONE
Mixed Contacts :
No
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Current Rating (Amps) :
0.5A
Reference Standard :
UL
Series :
HIF6
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Termination :
Solder
Fastening Type :
Push-Pull
UL Flammability Code :
94V-0
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Type :
Female Socket
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
500mA
Number of Positions :
80
PCB Contact Row Spacing :
1.905 mm
Number Of PCB Rows :
4
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Polarizing Key
Contact Resistance :
30mOhm
MIL Conformance :
No
Operating Temperature :
-55°C~85°C
DIN Conformance :
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Filter Feature :
IEC Conformance :
Packaging :
Tray
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Voltage - Rated :
125VAC
Durability :
500 Cycles
Connector Type :
Receptacle
Reach Compliance Code :
Unknown
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mount :
Through Hole
Hirose HIF6A-80DA-1.27DS(71)
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Tray Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 80 Positions Female Socket