HH18N100G101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HH18N100G101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 10PF 100V NPO 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±2%
Positive Tolerance :
2
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Termination :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Style :
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
1.6
Failure Rate :
HTS Code :
Capacitance :
10 pF
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
MouseReel
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Negative Tolerance :
Width :
0.8
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Subcategory :
Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
Number of Terminals :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Type :
High Q and Low ESR MLCC
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Brand :
Walsin
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Class :
Class 1
Height - Seated (Max) :
Product :
RF Microwave / High Q
Series :
HH
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
100V