HG2-DC48V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HG2-DC48V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 48V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Body Height :
56mm
Termination :
PLUG
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Max Current Rating :
20A
Must Operate Voltage :
38.4VDC
Operating Temperature :
-50°C~40°C
Coil Type :
Non Latching
Contact/Output Supply Type :
AC
Physical Dimension :
36mm x 34mm x 56mm
Must Release Voltage :
4.8VDC
Contact Material :
Silver Alloy
Contact (AC) Max Rating R Load :
20A@250VAC
Release Time :
30 ms
Body Length or Diameter :
36mm
Pbfree Code :
yes
Throw Configuration :
DPDT
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operate Time :
15ms
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Current :
30.3mA
Series :
HG
Relay Action :
Momentary
Reach Compliance Code :
Unknown
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Body Breadth :
34 mm
Lead Free :
Lead Free
Coil Power :
1.4W
Coil Resistance :
1.59kOhm
Published :
Packaging :
Bulk
Coil Voltage :
48VDC
Number of Pins :
8
Mount :
Socket, Socketable
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Packing Method :
BOX; TUBE
Coil/Input Supply Type :
DC
Reference Standard :
CSA; UL
ECCN Code :
EAR99
Coil Voltage (DC) :
48V
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)